Serviciul Judeţean de Dezinsecţie şi Ecologizare Mediu Ilfov, aflat în subordinea Consiliului Judeţean Ilfov, va efectua tratamente pentru combaterea și distrugerea buruienii ambrozia. Acțiunea se va desfășura terestru, în exteriorul localităților, pe marginea drumurilor județene și pe terenurile aflate în administrarea Consiliului Județean Ilfov.

Acțiunile de combatere și distrugere a buruienii ambrozia se vor desfășura în perioada 23 – 24 iunie 2021, începând cu ora 09:30, prin erbicidare cu produsul CLINIC XPERT, în doză de 6 litri/ha, pulverizat din instalații montate pe autoutilitare, sau prin cosire, timp de aproximativ șapte zile, în zonele în care buruiana depășește 40 cm înălțime.

Produsul CLINIC XPERT este toxic pentru albine, pești și organisme acvatice. Serviciul Judeţean de Dezinsecţie şi Ecologizare Mediu Ilfov a informat primăriile orașelor și comunelor din județ cu privire la acțiunile care se desfășoară pentru combaterea ambroziei, pentru a anunța locuitorii, crescătorii de albine și dispensarele umane și veterinare.

23 iunie 2021

DJ 401 Berceni – Vidra
DJ 401 Jilava – Copăceni
Măgurele – Bragadiru – Clinceni – Domnești
DJ 401 D Dărăști – 1 Decembrie
Dărăști – Măgurele
DJ 601 Ciorogârla
DJ 601A Roșu – Chiajna – Dragomirești Deal
DJ 602 Domnești – Ciorogârla
DJ 601 Săbăreni – Buftea
DJ 401 A Ciorogârla
DJ 301 Cernica – Pantelimon
Tânganu – Fundeni
Tânganu – Cernica
DJ 301 A Cernica – Bălăceanca – Glina
DJ 101 Buftea – Tamași – Corbeanca – Petrești – Balotești – Căciulați – Moara Vlăsiei – Grădiștea – Sitaru
DJ 143 Dragomireşti Deal
DJ 602 A Buftea

24 iunie 2021

DJ 100 Ștefănești – Tunari
Tunari – Otopeni
Găneasa – Cozieni
Cozieni – Pasărea
Brănești – Vadu Anei
Vadu Anei – Fundeni
Afumați – Găneasa
Afumați – Ștefănești
DJ 200 Ștefănești – Dascălu – Gagu
DJ 200 A / DJ 402 Afumați – Petrăchioaia
DJ 402 Măineasca – Petrăchioia – Vânători – Gagu
DJ 200 B București – Voluntari – Tunari – Dimieni – Balotești – Dumbrăvești
DJ 300 Pantelimon – Moara Domnească – Găneasa – Șindrilița
DJ 402 Măineasca – Petrăchioia – Vânători – Gagu
DJ 301 B Mănăstirea Pustnicu
DJ 101 B

DJ 101 A

Periș – Tâncăbești – Vlădiceasca – Ciofliceni – Ghermănești – Snagov – Gruiu – Lipia – Nuci – Merii Petchii
DJ 101 A Corbeanca – Ostratu – Periș
DJ 101 J Sitaru – Mănăstirea Sf. Nicolae – Balamucea
DJ 101 M / DJ 111 Lacul Snagov
DJ 101 N Ciolpani – Izvorani
DJ 110 H / DJ 101 C Siliștea Snagovului
DJ 110 J Gruiu
DJ 111 Snagov Palat – Izvorani
DJ 184 Dascălu – Moara Vlăsiei – Ghermănești
DJ 101D / DJ 101 Căciulaţi
DJ 181 Ciolpani
DJ 179 Periș – Bălteni – Buriaș

Consiliul Județean Ilfov și Serviciul Judeţean de Dezinsecţie şi Ecologizare Mediu Ilfov vor monitoriza acțiunile de combatere și distrugere a buruienii ambrozia. Pentru informații suplimentare, puteți contacta Serviciul Judeţean de Dezinsecţie şi Ecologizare Mediu Ilfov, la numărul de telefon 021-351.40.34.

Consiliul Județean Ilfov
Direcția de Comunicare și Mass-Media