04.08.2021

COMUNICAT DE PRESĂ

Contractul de execuţie lucrări Extindere reţele alimentare cu apă, reţele de canalizare, staţii de pompare apă uzată în Măgureleva fi semnat

Mâine, 05.08.2021, ora 11:00, va avea loc, la sediul Primăriei Orașului Măgurele, semnarea contractul de execuție lucrări „Extindere reţele alimentare cu apă, reţele de canalizare, staţii de pompare apă uzată în Măgurele”.

Acest contract este parte din „Proiectul regional de dezvoltare a infrastructurii de apă și apă uzată din județul Ilfov, în perioada 2014 – 2020“, proiect cofinanțat din Fondul de Coeziune prin Programul Operaţional Infrastructură Mare 2014-2020 (POIM) și are o valoare de 64.989.803,02 fără TVA, fiind atribuit Asocierii Avva Construct Trd S.R.L. (lider)-S.C. Construct Co Group S.R.L.

Contractul include realizarea următoarelor lucrări la infrastructura publică de alimentare cu apă şi de canalizare din localitatea Măgurele:

Nr. Crt. Denumire lucrare U.M
1 Reabilitare retea distributie Magurele- km 6,820
2 Extindere retea distributie Magurele – km 49,191
3 Extindere retea de canalizare Magurele – km 43,282
4 Statii noi de pompare apa uzata Magurele – buc 19 buc

Durata de execuție a lucrărilor este de 25 de luni de la data ordinului de începere, la care se adaugă 36 de luni, perioada de notificare a defectelor.

Obiectivul general al măsurii de investiții îl reprezintă îmbunătățirea infrastructurii de apă și apă uzată, spre beneficiul mediului și al populației, în vederea îndeplinirii obligațiilor de conformare a României la Tratatul de Aderare.