Județul Ilfov – Consiliul Județean

COMUNICAT DE PRESĂ

Filă de istorie, rescrisă cu iubire de adevăr şi neam

Județul Ilfov este înfrățit cu raionul Ialoveni, 23 de primării din județul Ilfov au semnat acorduri de înfrățire cu 23 de primării din raionul Ialoveni, Republica Moldova, în urmă cu 3 ani.

Aceste acorduri de colaborare au generat frumoase proiecte între localitățile înfrățite: schimb de experiență, mobilități ale cetățenilor din comunități, dar și finanțări românești pentru instituții din raionul Ialoveni.

Astăzi, 16 noiembrie 2020, nouă, echipei Consiliului Județean Ilfov, ne revine onoarea și plăcerea de a-i felicita pe frații noștri de peste Prut pentru alegerile prezidențiale. Suntem convinși că, acum, parteneriatul strategic dintre România și Republica Moldova va deveni și mai puternic.

Felicitări şi succes în continuare!