Votat! Mărim capacitatea școlii din satul Tânganu, Cernica

Echipa Consiliului Județean a votat în ședință, proiectul care va duce la realizarea unui nou corp de clădire adiacent școlii din satul Tânganu.

Concret, în noul corp de clădire vor fi 4 noi săli de clasă în care vor învăța în condiții moderne aproximativ 120 de copii.

Ce înseamnă condiții moderne? În primul rând, mobilier nou, săli de clasă spațioase și luminoase, grupuri sanitare moderne, consum redus de energie electrică.

Mesajul Președintelui Consiliului Județean Ilfov, Hubert Thuma:
“Scopul final al proiectului este să construim școli moderne, în care elevii să vină cu drag și unde să-și petreacă, în medie, 6-7 ore din zi în spații sigure, dotate corespunzător. Într-un cuvânt, educație de calitate.”

În ședința extraordinară a fost votat Acordul de parteneriat între Unitatea Administrativ-Teritorială – Județul Ilfov, în calitate de partener și Unitatea Administrativ-Teritorială – Comuna Cernica, în calitate de lider.

Pasul următor, depunerea documentației pentru obținerea finanțării.